başlık açıklama    gelişmiş arama
Yayınlanma : August 28, 2014 | Yazar : Umay
Kategori : Ssvd Nedir | Okunma : 1575

Her doğumda hem anne hem de bebek için ciddi riskler söz konusudur. Doğum kendi içinde ciddi bir süreçtir. Sezaryen sonrası normal doğum deneyen annelerde ise ayrıca bazı riskler mevcuttur.
  

Normal Doğumun başarısızlıkla sonuçlanması


Ssvd deneyen annelerin %25'i kadarı, bebeğin doğum sürecini tolere edememesinden kaynaklı olarak, yeniden sezaryen olmaktadır.


Rahim enfeksiyonu


Doğum başladıktan sonra acil sezaryen yapılması gereken durumlarda rahim enfeksiyonu gibi sezaryen komplikasyonlarının oluşması riski planlı sezaryene oranla biraz daha yüksektir.


Rahim yırtılması (Uterus rüptürü)


Nadiren, uterus, önceki sezaryen kesi yerinden yırtılabilir.

Doğum sırasında ya da doğum başlamadan önce rahim duvarının yırtılması durumunda, aşırı kan kaybı, bebeğin enfeksiyon kapması ya da beyin hasarına uğraması gibi anne ve bebek hayatını tehdit eden komplikasyonların önüne geçmek acil acil sezaryen uygulanması gereklidir.

Bu nedenle; ssvd denenen hastane ya da klinikte bu acil müdahaleleri yapabilecek teknik donanım ve personel bulunmalıdır. Bu teknik donanıma ve personele sahip hastanelerde yapılan doğumlarda bebekler çok nadiren risk altındadır. Ancak bazı durumlarda, kanamayı durdurmak için rahmin alınması (histerektomi) gerekebilir. Bir kadının rahminin alınması durumunda tekrar hamile kalmak ve anne olmak mümkün olmayacaktır. Ssvd adayı annelerin klinik seçerken buna çok dikkat etmesi gerekir.


Pelvik çatı sorunları


Bazı kadınlar için, pelvik çatı sorunları da bir endişe kaynağıdır.

Gebeliğin sebep olduğu ağırlık ve basınç rahmi destekleyen pelvik çatı kaslarını zayıflatabilir ve vajinal doğum pelvik çatı kaslarını oldukça fazla gerebilir. Bu, özellikle vajinal doğum yapan kadınlarda, geçici üriner inkontinansa (idrar kaçırma) yol açabilir.
İlk puanlamayı siz yapın!


Ssvd Nedir kategorisinde en çok okunanlar

Ssvd girişiminde riskler nelerdir
Sezaryen sonrası vajinal doğum
Ssvd etkileyen faktörler
Sezaryen sonrası normal doğum mümkün mü
Ssvd Nedir kategorisine en son eklenenler

Sezaryen sonrası normal doğum mümkün mü
Ssvd girişiminde riskler nelerdir
Ssvd etkileyen faktörler
Sezaryen sonrası vajinal doğum


there are no comments...

Sosyal