başlık açıklama    gelişmiş arama
Yayınlanma : August 26, 2014 | Yazar : Umay
Kategori : Ssvd Nedir | Okunma : 1571

Eğer sezaryen ile bir bebek dünyaya getirmiş iseniz sonraki gebelikte tekrar sezaryen planlamak ya da sezaryen sonrası vajinal doğum (SSVD) yapmak arasında bir seçim yapmak durumunda kalabilirsiniz.
  


SSVD Nedir


Bundan yıllar önce, sezaryen ile bir kez doğum yaptığınızda gelecekteki vajinal doğum umutları da sona ererdi. Ama bugün, büyük ölçüde cerrahi teknik değişiklikleri sayesinde, SSVD çoğu kez mümkündür. Aslında, SSVD deneyen kadınların tahmini yüzde 75'i başarılı bir şekilde vajinal doğum yapmaktadır.

Ancak SSVD mümkün olmakla birlikte, herkes için doğru değildir. Bazen bir gebelik komplikasyonu veya altta yatan başkaca etkenler gebenin başarılı bir şekilde SSVD yapmasını engeller. Ve böyle bir durumda da acil sezaryen ve belki anneye acil müdahale gerekebilmektedir. Bu nedenle de, bir çok hastane bu acil müdaheleyi yapacak teknik donanıma ve yetkin personele sahip olmadığından dolayı SSVD yaptırmayı reddetmektedir. Ayrıca böylesine teknik ve personel eksikliği bulunan hastane ve klinikler ssvd uygulamayı vaat etseler dahi ssvd adayı annelerin bu gibi yerlerde ssvd girişiminde bulunmamalarını tavsiye ederiz.

SSVD neden yapılır


Bir çok kadın aşağıdaki nedenler başta olmak üzere çeşitli nedenlerle SSVD yapmak istemektedir:

Daha az komplikasyon.
Başarılı bir SSVD ile enfeksiyon kapma ve ciddi kan kaybı riski tekrar sezaryene göre daha az olasıdır. Planlı bir tekrar sezaryen daha yüksek enfeksiyon riski taşır, bununla birlikte SSVD başarısız olursa, bebek sezaryen ile alınmalıdır.

Kısa iyileşme süresi.
SSVD ile doğum sonrasında hastanede tekrar sezaryen sonrasında kalacağınızdan daha kısa bir süre kalırsınız. Ameliyattan kaçınmak enerji ve dayanıklılığınızı daha hızlı geri kazanmanıza yardımcı olacağı gibi doğum giderlerini de azaltacaktır.

Doğuma daha çok katılım.
Bazı kadınlar için, vajinal doğum deneyimi önemlidir. Eğer başarılı bir şekilde SSVD yapılabilirse, annenin bebeğini kucağına alması ve bebeğin anne sütü ile buluşması tekrar sezaryen ile doğum sonrasına oranla çok daha erken olur.

Gelecekteki gebelikler üzerindeki etkisi.
Daha büyük bir aile planlıyorsanız, SSVD sonraki her doğum ile birlikte daha iyi bir seçenek haline gelir. Tekrar sezaryenler giderek kötüleşme ve zor olma eğiliminde iken, SSVD her seferinde daha kolaylaşır.
İlk puanlamayı siz yapın!


Ssvd Nedir kategorisinde en çok okunanlar

Ssvd girişiminde riskler nelerdir
Sezaryen sonrası vajinal doğum
Ssvd etkileyen faktörler
Sezaryen sonrası normal doğum mümkün mü
Ssvd Nedir kategorisine en son eklenenler

Sezaryen sonrası normal doğum mümkün mü
Ssvd girişiminde riskler nelerdir
Ssvd etkileyen faktörler
Sezaryen sonrası vajinal doğum


there are no comments...

Sosyal