Ssvd hakkında sorular » ssvd yapabilir miyim, kimler yapabilir

Sezaryen ile doğum yapmış olan bir çok kişi artık sezaryenden başka bir doğum şansı olmadığını sanır, halbuki sezaryen kader değildir, ancak yine belirli şartların sağlanması ile ssvd mümkün olabilmektedir.

Her ssvd adayı bu şartları merak eder.
Anne adaylarının SSVD için uygun olup olmadığının belirlenmesi için çeşitli tarama araçları, öngörü metodları geliştirilmiş ve araştırılmış olmakla beraber bunların klinik olarak tam anlamıyla yarar sağlamamaktadır.

Bununla birlikte bazı hastalar SSVD için daha az risk taşır ya da uygun aday olabilir. Öncelikle ilk sezaryen kesisinin alt segment transvers kesi denilen, günümüzde sezaryen ameliyatlarında en sık kullanılan yatay kesi olan adaylar daha şanslıdır. Gebeliği 40. haftasını doldurmuş ya da aşmış olanların SSVD yapabilme şansı ise düşüktür. Yapılan çalışmalara göre bu gruptaki adayların ileriki doğumları da genelde sezaryenle sonuçlanmıştır.

Bebeği 4000 gramın üzerinde olan ve makat geliş, kordon sarkması ve benzeri gibi sezaryen gerektirecek herhangi bir durumu olmamasına rağmen normal doğum yapamamış olan anne adaylarına SSVD önerilmemektedir.

Kimler SSVD için kesinlikle uygun değildir sorusuna ise şu şekilde bir cevap verebiliriz; (1) önceki kesi türü "T kesi", "J kesi" gibi yüksek riskli kesi türlerinden biri olanlar (2) önceden rahim yırtılması yaşamış olanlar (3) sezaryen yapılmasının gerekli olduğu plasentanın aşağıda yerleşmesi, makat geliş gibi tıbbi endikasyonlar yaşayanlar ve (4) acil müdahale olanağının bulunmadığı yerlerde bulunan SSVD adaylarıdır ki; bu grup hastalara tekrar sezaryen olmaları önerilir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Girdiler
Bu içeriği Listeleyen Aramalar
d ssvd yaptıran doktorlar

Sosyal