Ssvd hakkında sorular » SSVD başarı oranı nedir?

Kabaca ve kısadan konuya girmek gerekirse SSVD’nin başarı oranı %73.6 - %75.5 aralığındadır.

Ancak SSVD başarı oranlarını aslında gruplara ayırmak gerekir. Şöyle ki SSVD annesinin sezaryen ile yaptığı doğumdan daha önce vajinal bir doğum tecrübesi varsa; bu önemli bir etkendir ve bu ciddi bir fark yaratmaktadır. Önceden vajinal doğum yapmış annelerde genel SSVD başarı oranı %86.6 olarak belirlenmiştir.

SSVD başarısında annelerin obstetrik geçmişi değerlendirilmiş ve hem sezaryen hem vajinal doğum yapan 6000 kadın üzerinde değerlendirmelerde bulunulmuştur. Önceden vajinal doğum yapan kadınlarda rahim yırtılmasını (uterus rüptürü) da içeren anne rahatsızlıkları oranı diğer gruplarla kıyaslandığında düşük bulunmuştur.

Türkiyede yapılan bir çalışmada ise, daha önce bir sezaryen operasyonu geçirmiş 98 gebe arasından vajinal doğumu arzu eden ve vajinal doğuma engel bir gebelik komplikasyonu bulunmayan 30 doğum eylemi içerisinden 24 tanesi (%80) başarılı bir şekilde vajinal doğum ile sonuçlanmıştır. 6 olgu (%20) ise eylem sırasında ortaya çıkan fetal distres, ağrı zaafı, uzamış doğum eylemi (travay) gibi nedenlerle sezaryen operasyonuna alınmıştır. Vajinal yolla doğum yapan grup içerisinde rahim yırtılması (uterin rüptür) ve/veya anne ölümü (maternal mortalite) gözlenmemiştir.

Tüm eski sezaryenli olgular içinde vajinal doğum oranı %24.5 bulunmuş olup bunların bir çoğunda SSVD hiç denenmemiş veya belki de bir alternatif olduğu bile bildirilmemiştir.

Sonuç olarak SSVD başarı oranı oldukça yüksektir ve önceden sezaryen ile doğum yapan kadınlar SSVD için cesaretlendirilmelidir. SSVD denenmesinde önceden vajinal yolla doğum yapmış olmak kadar doğumun kendiliğinden başlaması da önemlidir. Doğumun kendiliğinden başlamasının SSVD yapan kadınlarda başarı oranını 1.6 kat arttırdığı yönünde bulgular mevcuttur.

ssvd başarı oranı

İlginizi Çekebilecek Diğer Girdiler
Bu içeriği Listeleyen Aramalar
d ssvd yaptıran doktorlar

Sosyal