Ssvd hakkında sorular » İki kez sezaryen olan kadınlar da SSVD yapabilir mi?

Bazen SSVD hayallerini gebelik komplikasyonlarına terk ettiği için bazen de kendisine SSVD şansı tanınmadığı için birden çok kez sezaryen ile doğum yapmış olup normal doğum hayali içinde uhde kalan annelerin, bir çoğunun "keşke mümkün olsa" ya da "bizim için de hala umut var mı" dediklerini duyar gibiyiz.

İşte birden çok kez sezaryen olmuş anneler için uzman görüşleri ve ssvd istatistikleri.

Amerikan Obstetri ve Jinekoloji derneği (ACOG) iki kez sezaryen ameliyatı olmuş kadınların da vajinal doğum yapabileceğini, eğer kadın iki sezaryen ameliyatı arasında ya da sezaryen ameliyatlarından önce vajinal doğum tecrübesi varsa SSVD deneyebileceğini belirtmektedir.

Önceden iki sezaryene sahip binlerce kadın üzerinde yapılan çalışmalarda, önceden bir sezaryene sahip olanlarda %0,09 olan rahim yırtılması (uterus rüptürü) oranı %1,8 olarak belirlenmiştir. Ancak ilginç olan SSVD başarı oranının her iki grupta da çok yakın değerlerde seyretmesidir. Bu çalışmada önceden bir sezaryene sahip olanlarda başarı oranı %75,5 iken iki sezaryene sahip olanlarda başarı oranı %74,6 olarak gerçekleşmiştir. Ortalama olarak SSVD başarı oranını tek sezaryene sahip kadınlarda %74, birden fazla sezaryene sahip olanlarda ise %66 civarında olup çalışmalardan da görüldüğü gibi, tek sezaryene sahip kadınlarda SSVD başarı oranı daha yüksektir.

vba2c, vbamc, iki sezaryen sonrası ssvd, birden çok sezaryen

İlginizi Çekebilecek Diğer Girdiler
Bu içeriği Listeleyen Aramalar
d ssvd yaptıran doktorlar

Sosyal