Ssvd hakkında sorular » Başarılı SSVDnin yaş ile ilişkisi nedir?

SSVD adayı annelerin en çok sorduğu sorulardan birisi de ssvd deneyebimek için belirli bir yaş sınırı olup olmadığıdır.
Sezaryen ile doğumlara mesafeli yaklaşılmaya başlandığı zamandan itibaren hem SSVD oranlarını artırmak hem de SSVD ihtiyacını ortadan kaldırmak için sezaryen uygulamasını azaltmaya yönelik bir sürü çalışma yapılmış ve tüm olası faktörler incelenmiştir.

Elbette anne yaşı da ilk akla gelen faktörlerden olup, bu konuda iki çalışma yapılmıştır. Anne yaşının vajinal doğumla ilişkisi incelenmiş ve 40 yaşından küçük olan anne adaylarında vajinal doğumun 40 yaş üzeri adaylara göre anlamlı derecede olası olduğu belirlenmiştir.

Benzer şekilde az sayıda kişi ile yapılan küçük çaplı bir çalışmada da 28 yaşın üzerindeki annelerde doğum ile ilgili distosilerin arttığı bulunmuştur.

Sonuç olarak anne yaşı ne kadar küçük olursa SSVD girişiminin başarılı olma şansı belirli bir oranda daha yüksek olur diyebiliriz, ancak yaş tek başı etkili bir faktör olmadığı için, 40 yaşın üstündeki bir annenin diğer faktörler bakımından 40 yaş altındaki bir anneye göre daha avantajlı olması, genel başarı şansı açısından onu daha şanslı kılabilir.
ssvd yaş sınırı, ssvd yaş ilişkisi

İlginizi Çekebilecek Diğer Girdiler
Bu içeriği Listeleyen Aramalar
d ssvd yaptıran doktorlar

Sosyal